Bezpečné Česko v bezpečné Evropě

 
 

Ve čtvrtek 16. května 2019 se v Profesním domě na Malostranském náměstí konala tradiční Jarní bezpečnostní konference na téma Bezpečné Česko v bezpečné Evropě.

Hlavními tématy bylo postavení ČR v Evropě v uplynulých letech, současný bezpečnostní systém Česka a pohled na vyspělé technologie skrze bezpečnostní problematiku.

Konferenci zahájil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček. V rámci panelové diskuze věnující se mj. bilanci členství České republiky v EU a NATO, prognóze bezpečnostního vývoje v Evropě a z toho vyplývajícím novým výzvám vystoupil například bývalý náčelník generálního štábu AČR a předseda Vojenského výboru NATO gen. Petr Pavel, sociolog Václav Bělohradský nebo předseda zahraničního výboru PSP ČR Lubomír Zaorálek.

Další část konference se zaměřila na vývoj bezpečnostního systému České republiky od roku 1989 do současnosti a jeho další směřování. Panelové diskuze se zúčastnili ředitelé všech tří zpravodajských služeb v Česku společně s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, náměstkem generálního ředitele HZS ČR a náměstkem policejního prezidenta.

Závěrečný blok se pak věnoval problematice nových technologií jako zdroje budoucích hrozeb a možnosti obrany proti nim. Probíranými tématy byla připravenost České republiky na konflikty v rámci kyberprostoru, umělá inteligence či využití potenciálu tuzemských vyspělých technologií.

Program konference ke stažení

Audio záznam konference: