10. Pražská bezpečnostní konference 2014

 
 

V pátek 7. listopadu 2014 se pod záštitou předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky uskutečnila v Národní technické knihovně jubilejní 10. Pražská bezpečnostní konference s tématem „Svět, Evropa a Česko 1989 – 2014 – 2039: Pohled do příštího čtvrtstoletí 25 let po konci studené války“.

Konference se konala v rámci předsednictví Itálie v Radě Evropské unie s podporou velvyslanectví Itálie v ČR, Nadace Friedricha Eberta a Zastoupení Evropské komise v ČR, a věnovala se reflexi politického, ekonomického a bezpečnostního vývoje v uplynulém čtvrtstoletí a možným výzvám pro politiku, společnost, vědu a ekonomiku ve čtvrtstoletí následujícím.

 V úvodu konference představili zástupci Střediska bezpečnostní politiky CESES FSV UK čtyři scénáře vývoje pro Evropu a svět „Horizont 2039“. 

Ve čtyřech tematických blocích konference následně vystoupila řada politiků, diplomatů, ekonomických a bezpečnostních expertů z České republiky, Německa, Itálie, Francie, Spojených států amerických, Číny, Korejské republiky, Ruska a Indie, mj. ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza, bývalý opoziční aktivista v NDR a ministr zahraničí NDR po pádu berlínské zdi Markus Meckel, bývalý velvyslanec USA v Československu a Sovětském svazu Jack Matlock, významní čeští sociologové profesoři Václav Bělohradský a Ivo Možný, ředitel Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd Alexandr Dynkin a Jan Mühlfeit, Chairman Europe Microsoft Corporation.

Program konference ke stažení